Karma Bozita – recenzja dla “Pupil”

 

W nasze łapki, a raczej pyski  dzięki uprzejmości magazynu Pupil  wpadły nowości od Bozity.  Jak tylko przyszła do nas paczka w której znaleźliśmy 2,2 kg suchej karmy BOZITA BEZ DODATKU ZBÓŻ LAMB oraz 5 puszek 200g Bozita Pasztet z Renifera  zabraliśmy się do testowania. Jak zawsze najważniejsza jest dla nas jakość produktu i ich skład, a nowości Bozity zapowiadały się całkiem przyjemnie. Po za tym kto by nie chciał zjeść renifera.

Reniferowy pasztet

Przyznaje puszki bardzo nas zaciekawiły, bo nasze stado nie miało okazji jeszcze jeść mięsa z renifera. Ponadto produkt jest bez zbożowy i w swoim składzie nie zawiera wielu dodatków, więc wart jest zainteresowania.  Dostępny jest w dwóch wariantach wagowych czyli puszki 200g i 625g. Przyjrzeliśmy się dokładnie informacją na opakowaniu i… skład nas troszkę zaskoczył: Wołowina* (szwedzka, 31%), renifer* (szwedzki, 14%), kurczak* (szwedzki, 14%), minerały, błonnik buraczany*, drożdże*. *Składnik naturalny.

Hmmm zatem mieliśmy okazję zjeść wołowinę (szwedzką, bo szwedzką, ale jednak wołowinę) z reniferem i kurczakiem w takich samych proporcjach. Trochę nas to rozczarowało. Ponadto w składzie znajdziemy dodatki dietetyczne (w określeniu na 1 kg): witamina A 4000j.m., witamina D3 400j.m., witamina E (octan all-rac-alfa-tokoferylu) 12mg, pięciowodny siarczan miedzi(II) 8mg; tlenek manganu(II)/tlenek manganu(III) 3mg; jednowodny siarczan cynku 34mg; bezwodny jodan wapnia 6mg.

A skład analityczny w porównaniu z innymi produktami o podobnym składzie wygląda troszkę gorzej, wiodące produkty mają ok 12% białka, a tu białko 9,5%, zawartość tłuszczu 6%, błonnik surowy 0,5%, popiół surowy (minerały) 2% (z czego wapń 0,30% i fosfor 0,25%), wilgotność 81%.

Dawkowanie mokrej karmy to około 750g na 10kg psa. Biorąc pod uwagę iż jest to karma „wysoko białkowa”, bez dodatków to w porównaniu z podobnymi produktami potrzeba jej podawać dużo więcej (inna karma wysokobiałkowa zgodnie zaleceniami producenta to 160g na 10kg psa- widać znaczącą różnicę).

Jednak nasze psy zareagowały bardzo entuzjastycznie na pasztet z renifera. Miski zostały wylizane do czysta, a ich wyraz pyska mówił dobre było – chcemy jeszcze. Czyli psy zadowolone, a to najważniejsze.

Sucha karma  BEZ DODATKU ZBÓŻ LAMB

Sucha karma u nas stanowi podstawę dlatego przyjrzeliśmy się karmie Bozita. To również produkt bezzbożowy tym razem z jagnięciną. Na rynku dostępna jest w opakowaniach 1,1kg, 3,5kg, 12,5kg. W naszym stadzie jagnięcina nie jest ulubionym mięsem, ale psy podeszły do granulek z zaciekawieniem i bez problemu zjadały. Ze względu na to iż otrzymaliśmy 2,2kg nie jesteśmy wstanie ocenić długotrwałego działania karmy, ba nawet nie jesteśmy wstanie podawać jej jako regularne posiłki. Dlatego też sucha karma Bozita została wykorzystana jako przysmaki i dodatek do standardowego jedzenia. Granulki są średniej wielkości nie sprawiającej problemów żadnemu z naszych psów w trakcie konsumpcji. Karma nie pachnie intensywnie – co mnie bardzo cieszy bo w przypadku skarmiania psów z ręki jest to bardzo istotne. Psy pozytywnie reagowały na chrupki, a my przeanalizowaliśmy skład: Jagnięcina 31% (świeżo przyrządzona jagnięcina* 15%, suszona jagnięcina 13%, bulion z jagnięciny 3%), skrobia grochowa*, suszone ziemniaki*, tłuszcz kostny* (6%), białko ziemniaczane*, suszona pulpa buraczana*, minerały, lignoceluloza*, siemię lniane* (1%), drożdże*. *Naturalne składniki.

Bardzo mnie ucieszyło iż w karmie jest 100% jagnięcego mięsa bez innych dodatków innych mięs. W karmie znajdziemy też dodatki dietetyczne (w 1kg) tj: witamina A 11000 j.m., witamina D3 1160 j.m., witamina E (octan all-rac-alfa-tokoferylu) 300 mg, tauryna 1000 mg, pięciowodny siarczan miedzi(II) 23 mg; tlenek manganu(II)/ tlenek manganu(III) 9,6 mg; jednowodny siarczan cynku 100 mg; bezwodny jodan wapnia 18 mg. Dodatki technologiczne: przeciwutleniacze.

Skład analityczny wygląda całkiem przyjemnie: Białko 23%, zawartość tłuszczu 12%, błonnik surowy 3,5%, popiół surowy (minerały) 6,0% (w tym wapń 1,1% i fosfor 0,9%), omega-6 2,0%, omega-3 0,4%, wilgotność 10%. Poziom energii metabolicznej 1430 kJ/ 100g.

Dawkowanie suchej karmy to około 135g na 10kg psa. W porównaniu z inną bezzbożową karmą dawkowanie jest podobne, przy podobnej zawartości białka.  Nasze stado podeszło do testów z pełnym zaangażowaniem i zajadały wszystkie chrupki, nawet te które wpadły pod szafkę i trzeba się było bardzo starać żeby je wydostać.

Ocena szwedzkiej karmy

Po raz pierwszy mieliśmy okazję spróbować produktów Bozita. Cieszy nas bardzo brak zbóż w karmach zarówno mokrej i suchej. Pasztet z renifera bardzo posmakował naszym psom, ale jego skład i dawkowanie troszkę nas przeraża. Na pewno w celu urozmaicenie pojawi się jeszcze kiedyś u nas ale raczej jako dodatek niż główne danie. Sucha karma z jagnięciną bardzo mile nas zaskoczyła, a i psy jadły ją z apetytem. Jako przysmaki jagnięcina była miłym urozmaiceniem dla psów i sprawdziła się bardzo dobrze.

Dziękujemy za możliwość przetestowania produktów Bozita.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.